Eagle Eye

Debate December-February Results

Rory McKenzie

Hang on for a minute...we're trying to find some more stories you might like.


Email This Story






Cooper High School ( November 30-December 1)
1st Informative (Oratory) – Haley Bass (’20)
2nd Informative (Oratory) – Ashlyn Ellgass (’19)
2nd Policy Debate – Zach Jones (’21) and Josh Smith (’21)
2nd Humorous Interpretation – Ashlyn Ellgass (’19)
5th Original Oratory –  Haley Bass (’20)
8th Humorous Interpretation – Ainsley Smith (’21)
Octafinalist Lincoln-Douglas Debate – Phoenix Pittman (’21)

Isidore Newman School (December 7-8) – 4th Place Sweepstakes
2nd Dramatic Interpretation – Maddie Mezzell (’19)
3rd Informative (Oratory) – Ashlyn Ellgass (’19)
4th Extemporaneous Speaking – Ashlyn Ellgass (’19)
5th (Quarterfinals) Policy Debate – Zach Jones (’21) and Josh Smith (’21)
Semifinalist Humorous Interpretation – Ashlyn Ellgass (’19)
Semifinalist Informative (Oratory) – Haley Bass (’20)
Semifinalist Oral Interpretation – Jeremy Guidotti (’20)
Semifinalists Original Oratory – Haley Bass (’20) and Jeremy Guidotti (’20)
Semifinalists Program of Oral Interpretation – Emma Cook (’20) and Maddie Mezzell (’19)

Hallsville High School (December 15) – 1st Place Sweepstakes
1st Original Oratory – Jeremy Guidotti (’20)
1st Prose Interpretation – Jeremy Guidotti (’20)
2nd Humorous Interpretation – Ainsley Smith (’21)
2nd International Extemporaneous Speaking – Gavin James (’22)
2nd Original Oratory – Ally Perkins (’19)
2nd Poetry Interpretation – Samantha Rodden (’19)
2nd Policy Debate – Zach Jones (’21) and Josh Smith (’21)
3rd International Extemporaneous Speaking – Marlee Sorrells (’22)
3rd (Semifinals) Lincoln-Douglas Debate – Ally Perkins (’19)
3rd Poetry Interpretation – Jeremy Guidotti (’20)
4th International Extemporaneous Speaking – Brock Hines (’21)
4th Program of Oral Interpretation – Grace Yancy (’20)
5th Program of Oral Interpretation – Jeremy Guidotti (’20)
5th Prose Interpretation – Autumn Schoolcraft (’22)
6th International Extemporaneous Speaking – Aryan Patel (’22)
6th Original Oratory – Matthew Abrameit (’21)
6th Poetry Interpretation – Autumn Ellgass (’20)
7th International Extemporaneous Speaking – Caleb Cain (’22)

Dobie (January 4-5)
2nd Domestic Extemporaneous Speaking – Ashlyn Ellgass (’19)
3rd Informative (Oratory) – Ashlyn Ellgass (’19)
3rd (Semifinals) Policy Debate – Autumn Ellgass (’20) and Brock Hines (’21)
4th Program of Oral Interpretation – Emma Cook (’20)
Semifinalist Poetry Interpretation – Ashlyn Ellgass (’19)

Dobie 9th Grade Center (January 4-5)
5th Poetry Interpretation – Ashlyn Ellgass (’19)
Semifinalist Informative (Oratory) – Ashlyn Ellgass (’19)
​Semifinalist Program of Oral Interpretation – Emma Cook (’20)

UIL Congress State (January 8-9)
2nd Congressional Debate – Ashlyn Ellgass (’19)

Princeton (January 11-12) – 1st Place Sweepstakes
1st Humorous Interpretation – Ainsley Smith (’21)
1st Informative (Oratory) – Matthew Abrameit (’21)
1st Lincoln-Douglas Debate – Ally Perkins (’19)
Ally was also top speaker.
1st Persuasive Extemporaneous Speaking – Josh Smith (’21)
1st Policy Debate – Zach Jones (’21) and Josh Smith (’21)
2nd Informative Speaking – Zach Jones (’21)
2nd Original Oratory – Ally Perkins (’19)
3rd (Semifinals) Policy Debate – Autumn Ellgass (’20) and Brock Hines (’21)
Brock was also top speaker.
5th Informative Speaking – Aryan Patel (’22)

Winston Churchill (January 11-12)
1st Informative (Oratory) – Haley Bass (’20)
5th Informative (Oratory) – Ashlyn Ellgass (’19)
6th Original Oratory – Haley Bass (’20)
Semifinalist Oral Interpretation – Jeremy Guidotti (’20)
Semifinalist Domestic Extemporaneous Speaking – Ashlyn Ellgass (’19)

Lindale (January 18-19)
5th Program of Oral Interpretation – Grace Yancy (’20)
Semifinalist Prose Interpretation – Autumn Schoolcraft (’22)

Flower Mound (January 25-26)
1st Domestic Extemporaneous Speaking – Ashlyn Ellgass (’19)
1st Informative (Oratory) – Haley Bass (’20)
1st Prose Interpretation – Emma Cook (’20)
5th (Quarterfinals) Policy Debate – Zach Jones (’21) and Josh Smith (’21)
5th Program of Oral Interpretation – Maddie Mezzell (’19)
6th Prose Interpretation – Maddie Mezzell (’19)
9th (Octofinals) Lincoln-Douglas Debate – Phoenix Pittman (’21)
Semifinalist Humorous Interpretation – Ashlyn Ellgass (’19)
Semifinalist Informative (Oratory) – Ashlyn Ellgass (’19)

Flower Mound 9th Grade Center (January 25-26)
1st Original Oratory – Haley Bass (’20)
3rd Informative (Oratory) – Ashlyn Ellgass (’19)
​4th Informative (Oratory) – Haley Bass (’20)
6th Prose Interpretation – Maddie Mezzell (’19)
Semifinalists Poetry Interpretation – Emma Cook (’20) and Jeremy Guidotti (’20)
Semifinalist Program of Oral Interpretation – Maddie Mezzell (’19)
Semifinalist Prose Interpretation – Emma Cook (’20)

Stanford (February 7-9)
2nd Informative (Oratory) – Ashlyn Ellgass (’19)
3rd Informative (Oratory) – Haley Bass (’20)
8th JV Cross-Examination Debate Speaker – Gavin James (’22)
Semifinalist Dramatic Interpretation – Maddie Mezzell (’19)
Semifinalist JV Humorous Interpretation – Ainsley Smith (’21)
Semifinalist Program of Oral Interp – Emma Cook (’20)
Quarterfinalist Original Oratory – Haley Bass (’20)

NSDA District National Qualifiers (February 21-23) – 1st Place Sweepstakes
Qualifier Dramatic Interpretation – Maddie Mezzell (’19)
Qualifier Duo Interpretation – Alex Gaba (’21) and Ali Somes (’21)
Qualifier Humorous Interpretation – Ainsley Smith (’21)
Qualifier Informative (Oratory) – Haley Bass (’20)
Qualifier Informative (Oratory) – Ashlyn Ellgass (’19)
Qualifier Lincoln-Douglas Debate – Ally Perkins (’19)
Qualifier Program of Oral Interp – Emma Cook (’20)
Qualifier Program of Oral Interp – Samantha Rodden (’19)
Qualifier Original Oratory – Jeremy Guidotti (’20)
Qualifier (Senate) Congressional Debate – Josh Smith (’21)
Alternate Humorous Interpretation – Autumn Ellgass (’20)
Alternate Original Oratory – Ally Perkins (’19)
​Alternate Policy Debate – Zach Jones (’21) and Josh Smith (’21)
Alternate (Senate) Congressional Debate – Zach Jones (’21)
Alternate United States Extemporaneous Speaking – Zach Jones (’21)

Print Friendly, PDF & Email
Leave a Comment

If you want a picture to show with your comment, go get a gravatar.




*

The student news site of Lindale High School
Debate December-February Results